O FIRMIE KONTAKT WEDKARSTWO MORSKIE WEDKARSTWO SRODLADOWE
PRZYNĘTY
+pilkery
  - Termal
  - Slaughter
  - Led finger
+przywieszki
  - panthera led
  - hooper
  - hooper xl
+atraktory
  - atraktor feromonowy
+zestawy
  - Zestaw do metody Uptide
  - Zestaw klasyczny
  - Zestaw Bomb Flash
  - Zestaw do metody Bobtide
  - Zestaw głębinowy
TECHNIKI ŁOWIENIA
- Metoda Bobtide
- Metoda Uptide
- Metoda Downtide
- na kotwicy
- z plaży
- big-game fishing
JEDNOSTKI PŁYWAJĄCE
- Kołobrzeg
- Władysławowo
- Darłowo
- Ustka

Coś o  morskich rybach drapieżnych

Do zdobywania pokarmu zwierzęta wykorzystują narządy węchu, wzroku i słuchu,  ale ryby mają jeszcze coś co nazywa się  linią boczną  . Najsłabiej rozwinięty jest narząd wzroku ( aczkolwiek ryby jako jedyne z kręgowców rozpoznają kolory) a widzenie odbywa się dzięki reakcjom chemicznym rodopsyny czyli czerwieni wzrokowej (dorsze, rdzawce) lub porfiropsyny - fioletu wzrokowego (łososie, trocie). Dlatego dominujące kolory w przynętach to czerwone lub niebieskie  – nic bardziej mylnego. A dlaczego? Bo na głębokości 40m i głębiej w Bałtyku dorsze widzą tak jak my – ludzie -  w lesie w czarną, gradową, listopadową noc.  Jeśli ryba nie widzi ofiary lokalizuje ją dzięki swojemu sonarowi i atakuje w zasadzie z pominięciem wzroku ( stąd tzw. pobicia ). Oczywiście ryby również „nadstawiaja uszu” i węszą ale na ile dany gatunek kieruje się poszczególnymi zmysłami w zdobywaniu pożywienia – to fundamentalne pytania, niestety bez merytorycznej odpowiedzi.  Natomiast  kierując się wzrokiem atak jest pewny i błyskawiczny – bo jeszcze trzeba zdążyć przed konkurencją. Warunek ! ZAUWAŻENIE PRZYNĘTY.

 

 

 

 Tytułem wstępu

Specyfika sportowego łowienia morskiego w tym ryb wątłuszowatych wymaga  zastosowania odpowiedniej przynęty - pilkera - przynęty dorszowej. Pilkery to metalowe imitacje śledzi, szprotów i tobiaszy odpowiednio ozdobione, przy czym bardziej cieszące oko kupującego niż rybę, która na głębokości pow. 50 m ma trudności żeby zobaczyć cokolwiek. Przy czym w naszym Bałtyku widoczność sięga co najwyżej 15-20 m, a głębiej niedość że ciemno to na dodatek mętnie i mulisto.  Większość  pilkerów uzbrojona jest w jedną lub dwie kotwice. Pilker montowany jest do przyponu  za pomocą mocnego morskiego krętlika z agrafką. W zasadzie wystarczy uzbroić go w jedną (dolną) kotwicę . Skoczek jest dodatkowym wabikiem, chętnie atakowanym przez ryby. Czasem  zestaw taki da nam dublet, gdy jeden drapieżnik zaatakuje pilker, a drugi przywieszkę. W zależności od głębokości i warunków panujących na łowisku powinniśmy dysponować pilkerami o gramaturze od 150 do 350 g ( w sprzedaży są również cięższe pilkery).. Wszystko zależy od siły wiatru i prądu morskiego, które decydują o szybkości dryfu kutra.  Do przynęt zaliczane są wszelkie pseudopodobizny szprota, śledzia czy tobiasza - „parasolki" i „sześciokąty". Wątłusze nie gardzą też silikonowymi przynętami - ripperami i twisterami – przywieszkami, które są montowane na krótkim troku bocznym kilkadziesiąt centymetrów powyżej pilkera

 Zasady przyjęte w sporcie wędkarskim PZW mówią, że  wątłuszowate w tym dorsze łowimy na przynętę główną - czyli sam pilker, który uzbrajamy maksymalnie w dwie kotwice, albo na pilker z jedną kotwicą i jednym skoczkiem (przywieszka na bocznym troku) uzbrojonym w pojedynczy haczyk , albo zestawem złożonym z dwóch skoczków i ciężarka, np. pilkera pozbawionego haczyków. Zgodnie z przepisami szerokość kotwicy nie może wykraczać poza obrys przynęty i obwód koła o średnicy 3,5 cm.

Istota mojego pilkera polega na zamontowaniu źródła światła elektroluminanscyjnego. Tak wykonany pilker znacznie zwiększa skuteczność łowienia szczególnie na głębokościach przekraczających 50m – nie zwiększa - atak następuje natychmiast !!!.

 Pilker składa się z metalowego korpusa, w którym zamontowane zostały źródła światła elektroluminescencyjnego LED. Należy tu zaznaczyć, że korpus jest wykonany  z zachowaniem odpowiednich proporcji  długości do średnicy. Ta doskonałość formy zapewnia najlepsze z możliwych własności hydrodynamiczne . Diody LED emitują zarówno fale świetlne jak i elektromagnetyczne ( dualizm korpuskularno-falowy ). Dlatego też, dodatkowo pilker zawiera wzmacniacz fal oddziaływujących na linię boczną ( sonar )  co jeszcze bardziej potęguje  jego działanie jako przynęty przy czym fale te są wzmacniane w zależności od przeznaczenia pilkera do połowu określonych gatunków np. do połowu łososi na troling .

Najistotniejsze jest jednak to, że pilkery te są atakowane głównie przez osobniki dojrzałe. Jest to największa zaleta tej przynęty bo należy wziąć pod uwagę fakt, że wyciągnięty na powierzchnię z dużej głębokości dorsz czy rdzawiec jest w zasadzie martwy ( choroba kesonowa) bez względu na to czy ma wymiar ochronny czy nie.

Pilker połączony jest z kotwicą przy pomocy kółka łącznikowego o wytrzymałości na zerwanie mniejszej niż wytrzymałość linki nawiniętej na kołowrotku co w razie zaczepu nie spowoduje zerwania zestawu a jedynie kotwicy i tym samym nie spowoduje zanieczyszczenia środowiska wodnego. Zastosowanie tak wykonanego pilkera nie wymaga już stosowania dodatkowych wabików, skoczków, przywieszek, a co najbardziej istotne drogich multiplikatorów  - przy połowach dennych.

Pilker wykonany jest  na chwilę  obecną z najbardziej  zaawansowanych technologicznie materiałów – chodzi tu o tzw. inteligentne żywice bez smaku i zapachu które kurczą się i rozkurczają wskutek zmian ciśnienia zewnętrznego, zapewniając jednocześnie szczelność układu do 25 atm. ( czyli do 250 m głębokości ). Każdy pilker jest  testowany w komorze ciśnieniowej i dopiero po sprawdzeniu szczelności trafia do sprzedaży. !!! ( obecnie firmy z wielu branż testowanie jakości wyrobów przerzucają na klienta ).

Każdy pilker ma wygrawerowany laserem  nr seryjny i jest produkowany tylko w Polsce i  jest zastrzeżony wszystkimi możliwymi patentami. Każda próba naruszenia zastrzeżeń ochronnych będzie ścigana z całą surowością prawa międzynarodowego.


Najczęściej zadawane pytania

Czy mój pilker jest skuteczny? 

Odpowiem tak: Sam pilker ryb nie łowi ( to jest jego wada – niestety ). Niestety jest na tyle skuteczny, że zdecydowaliśmy się na wprowadzenie do obrotu tylko 5 tys. sztuk w Polsce i 10 tys. w krajach skandynawskich  w ciągu roku kalendarzowego 2008 z utrzymaniem tej wielkości sprzedaży w latach kolejnych – choć to dziwne w dzisiejszych czasach, kierujemy się bardziej etyką niż zyskiem. I tak za kilka lat, pilkery tego typu zdominują rynek przynęt wędkarskich .

Jaki pilker na jaką głębokość ?

Zasada ogólna, im głębiej tym cięższy, ale to nie wszystko bo jeszcze występują prądy morskie no i liczy się „praca” pilkera. I tu EUREKA!!!!!! Otóż okazało się że niezmiernie istotne są własności hydrodynamiczne czyli kształt a nie waga. I tak,  mój pilker stawia mniejszy opór niż większość dostępnych dotychczas na rynku – nawet tych trzykrotnie lżejszych i dwa razy cięższych !!!!. Jaki z tego wniosek ? Na mój pilker o masie 250 gr. można łowić zarówno 30 jak i na 100 m. No i nie nosi się już kilogramów metalu.                                                                          

 Co oprócz pilkera?

Zasada nr 1 przy łowieniu dorszy czy rdzawców jest taka: Po dopłynięciu na łowisko pilker należy opuścić na dno (który pilker znajdzie się pierwszy na dnie – ryba jest jego) .Trzeba słuchać szypra. Uwzględniając dryf i głębokość – co z resztą mówi szyper, np. na głębokości  60 m i dryfie 3 musimy zastosować pilker min 300 gr, nastepnie należy podnosić i opuszczać w miarę gwałtownie wędkę – handing - ( po kilku godz. łowienia ma się dość ).

Dla leniwych !!! Mój pilker ma taki kształt, że na pewno „zjedzie” na dno jako pierwszy i wystarczy chwilę poczekać – nie ma potrzeby machać wędką .

O co chodzi z tym „stukaniem” ?

To jest ogólnie przyjęte przeświadczenie, że uderzanie kawałkiem metalu o dno sprowokuje dorsze do „brania”. Nie do końca tak jest, bo dorsze czy rdzawce nie trzymają się kurczowo dna tak jak flądry. Przebywają nawet do 5 m w okolicy dna to po pierwsze. Po drugie, chcąc sprowokować branie ryby stukaniem, dno musi być twarde lub kamieniste – to logiczne. Najczęściej dno jest jednak muliste i wtedy ćwiczymy sobie bicepsy.

 Jak „ wygląda branie” dorsza ?

Bardzo prosto . chcąc podnieść wędkę do  góry czuje się znaczny opór, drganie szczytówki i przyśpieszone bicie serca – to na pewno jest ryba.

Jaki sprzęt?

Oprócz jakiegoś ubrania i komórki polecam kołowrotek Abu 10000 CL i kija Fenwick 880 MC-E FSO – łowienie staje się bajką. Zestaw ten jest idealny zarówno do handingu jak i do trollingu.

Dopłynęliśmy na łowisko „goście” złowili 3 szt. i koniec.!?

Jeżeli trafiliśmy akurat na twarde dno to normalne zjawisko. Na łodzi jest 30 chłopa, na sygnał pilkery w dół, spada na dno 30 „kamieni”. Coś takiego jak płochliwość występuje również u dorszy – niestety.

 Gdzie najlepiej łowić ?

Im głębiej, tym lepiej czyli Władysławowo i Hel. 

 Co w przypadku trollingu ?

Nie ma potrzeby stosować tzw. ciężarów stabilizujących czyli krótko mówiąc  5 kg kul. wystarczy dobrać odpowiednio prędkość łodzi do zastosowanego pilkera o gramaturze w tym wypadku 300 gr.

Czy można Pana pilker używać do ……………. No wie Pan?

Można, tylko bez kotwicy.

Czy cena pilkera nie jest wygórowana ?

W porównaniu z komórkami po1 zł pewnie tak, ale czy ta  komórka za złotówkę naprawdę tyle kosztuje? Zakładając ten pilker na zestaw ( kołowrotek i wędka ) za 100 zł coś by tu nie pasowało-pomijam już sytuację gdy nastapiłoby branie 10-tki ….. bye bye.

Strona wygenerowana w 0.332 sek. Odwiedziło nas 1604 osób
SEBDAN.PL